Karate Brno Karate Brno

Kata

Co je kata:

Kata je formální posloupnost pohybů, představující boj s jedním či více protivníky. V duchu karate-do kata začínají obranným pohybem („V karate není první útok“ - G.Funakoshi). Taková je definice kata v našem převážně sportovním prostředí. Aby byla kata určitou výzvou, byla mnohá z nich pozměněna do dnešních podob.

 
Kata však není rozhodně jen simulací boje s více protivníky. Je rozumnější rozdělit kata na jednotlivé funkční sekvence jako odpověď na jeden útok, či kombinaci útočných technik. Ačkoli dnes chápeme části kata jako například vnější blok proti útoku na střední pásmo nebo blok proti kopu, v minulosti byla pravděpodobně každá část odpovědí na specifický druh útoku. Skutečný odkazem kata je encyklopedie nejúčinnějších technik a taktik, jaké tvůrce dané kata znal a byl ochoten předat svým žákům. Bez správného klíče však odkaz nelze spatřit.

Provedení kata:

Jak již bylo řečeno, kata je individuální cvičební metoda s hlubokým smyslem a odkazem. Nácvik probíhá v několika fázích a prakticky nikdy nekončí. Kata zůstávají pro věrné karateky celoživotní cestou a studiem.
Kata se nelze naučit z papíru, ani podle videokazety. Základy k pochopení kata Vám může dát jen zkušený trenér. Stmelit tyto základy do fungujícího celku Vás naučí čas a poctivý trénink. Osvojit si kata je pak dlouholetou záležitostí, která jen obtížně koresponduje s dnešním počtem kata, která se má cvičenec naučit. Při skutečném studiu karate se snad lze naučit všechna kata, ale pochopit můžeme jen jednu, dvě, možná tři. 

Kata nás učí své karate personalizovat. Stejná technika, byť spávně provedená, bude po tisíci opakování přirozeností každého karateky a bude se na pohled lišit, od jiného karateky. Někdo bude rychlejší, jiný zase silnější. Důvod je jednoduchý. Každý z nás je originál a každý z nás vytváří originální karate. Princip a provedení technik však zůstává stejné a tak je velká škoda, že dnes každý zakládá svou „pravou“ školu karate. Karate totiž může být jen dvojí – dobré a špatné. Jestli jej praktikujete sportovní či tradiční formou je okrajová záležitost. Skutečné karate bude vždy ve Vaší mysli a ve Vašem srdci.

Přesný počet a význam technik

Každá kata má přesně stanovený počet technik, které mají svůj význam. V kata existují tzv. důležité a kritické body. 

  • Důležitým bodem se rozumí technika či sekvence technik, která je pro kata specifická a jejím cílem je přesně naučit určitou kombinaci či novou techniku. 
  • Kritický bod je zpravidla technika či sekvence, která je důležitá zejména pro posuzování úrovně cvičence či závodníka. Jedná se o zpravidla techniky, které lze vysvětlit či aplikovat rozdílným způsobem. Nesprávné provedení takovéto techniky je nepochopením významu kata.

Začátek kata

Povel REI  se provádí v postoji musubi dači, následuje název cvičené kata a poté povel YOI (pozice připravenosti). 

Konec kata

Povel NAORE (závěrečná pozice) cvičenec se stahuje do Hačidži dači a následuje povel REI.

Taikyoku Shodan

Charakter kata Taikyoku kata procvičuje jedinou útočnou a obrannou techniku, oi-tsuki a gedan-barai. Celá kata je provedena v postoji zenkutsu-dachi a má podobný embussen jako  Heian-Shodan . V minulosti měla velký metodický význam, který se dnes..
zobrazit více informací

Heian Shodan

Charakter kata Výraz Heian lze přeložit jako "mírumilovná mysl". Prvním pohybem kata Heian-1 (Heian-Shodan) je kryt, který by mohl symbolizovat sebeobranný a neútočný charakter mírumilovného karate. Gichin Funakoshi prohodil pořadí kata Pinan-1..
zobrazit více informací

Heian Nidan

Charakter kata Kata je od prvního pohledu pestřejší a také těžší nežli Heian shodan (Pinan-2), a proto nejspíš jejich pořadí mistr Funakoshi změnil. Stejně jako další Heian kata začíná druhá kata výkrokem do kokutsu-dachi s relativně..
zobrazit více informací

Heian Sandan

Charakter kata Kata Heian-Sandan je mírně upravenou formou původní okinawské kata Pinan-Sandan, jejímž autorem je Anko Itosu. V zevním tréninku procvičujeme postoj kiba-dachi a dále rozvíjíme provedení technik v kokutsu-dachi, práci s rovnováhou..
zobrazit více informací

Heian Yondan

Charakter kata Kata Heian Yondan vznikla z okinawské kata Pinan-4, jejímž autorem je mistr A. Itosu. Setkáme se zde s množstvím nových technik (juji-uke, kakiwake-uke nebo shuto-uchi, hiza-geri), které jsou v současném sportovním systému opomíjeny..
zobrazit více informací

Heian Godan

Charakter kata Poslední kata v řadě Heian se již přibližuje náročnějším kata. Během jednoho přemístění se vykonává více pohybů, učí se aplikace pro boj zblízka a nalezneme tu poměrně těžkou skokovou techniku. Z nových technik lze..
zobrazit více informací

Tekki Shodan

Charakter kata Kata Tekki jsou velmi stará. Jejich kořeny je nutné hledat v Číně. Původně se jmenovala Naihanchi a má se za to, že nebyla dříve rozdělena. Autorství kata je sporné, ale většinou se prameny shodují v tom, že přinejmenším..
zobrazit více informací

Tekki Nidan

Charakter kata Původ kata není přesně znám. Pravděpodobně se celá kata (všechny Tekki dohromady) dostala na Okinawu (nejspíše přes Sokon Matsumuru) a teprve později byla rozdělena. Některé prameny soudí, že autorem druhé a třetí části..
zobrazit více informací

Tekki Sandan

Charakter kata Tekki-Sandan uzavírá řadu Tekki a spojuje dohromady principy a techniky procvičované v předchozích dvou kata. Procvičuje dynamické provádění opakovaných bloků předloktím na střední pásmo. Specifickou technikou je úder se..
zobrazit více informací

Bassai Dai

Charakter kata Kata Bassai (Passai) pochází z Číny, ale její autor není znám - na Okinawu se dostala minimálně dvěma nezávislými cestami. Je považována za nejstarší kata směru Shorin-ryu, kde byla velmi rozšířená a tak se do dnešních..
zobrazit více informací

Kanku Dai

Charakter kata Kata Kanku-Dai koření opět v Číně. Na své "cestě" pochopitelně prošla modifikacemi - jak na Okinawě, tak v Japonsku. Podobně jako u kata  Bassai-Dai  se tedy setkáme s mnoha modifikacemi (Shiho, Chatan Yara). Ve stylu Shotokan..
zobrazit více informací

Jion

Charakter kata Kata Jion pochází z Číny a odkazuje nejspíše na buddhistický klášter. Její původ se předpokládá ve stylu Lohan Quan a tudíž se můžeme domnívat, že se praktikovala i na půdě kláštera Shaolin provincie Henan.  O-sensei..
zobrazit více informací

Empi

Charakter kata Zvykli jsme si na skutečnost, že kata karate mají svůj původ v Číně. Ani u Empi tomu není jinak. Jméno kata je spojováno s čínským vojenským atašé Wang Xiu. Kolik je na tom pravdy lze dnes jen těžko posoudit. O-sensei přisuzoval..
zobrazit více informací

Kalendář

« prosinec 2021 »
Po 6132027
Út 7142128
St18152229
Čt29162330
310172431
So4111825 
Ne5121926 

Vzkazy

Facebook

© 2015 WWW.KARATE-KLUB.CZ | KARATE JKA | Tvorba webových stránek: ImperialMedia 2015
sewacoBrnospacilveritasDoubravnicka