Jiu kumite - shiai

Jiu znamená v překladu „volný". Tímto překladem je prakticky kumite jasně určeno. Ve volném zápase nejsou pevně stanoveny postoje, ve kterých se kumite realizuje, rovněž tak nejsou určeny ani techniky ani pásma, na která je útok veden. Vzhledem k tomu, že se nejedná o střet útočníka a obránce z období jutsu, bývá průběh jiu kumite omezován pravidly sportovního zápasu příslušné mezinárodní federace karate, ve které jsou karaokové organizováni. Jedná se hlavně o používání nebezpečných či nekontrolovaných technik a útoků na vitální body protivníka. Z toho vyplývá, že i když jsou údery a kopy používané v jiu kumite prováděny s absolutním nasazením a dynamikou, musí být realizovány s takovou mírou kontroly, která nezpůsobí protivníkovi vážné zranění. Z toho důvodu by se mělo k praktikování jiu kumite přistupovat až po absolvování průpravy v řízených formách kumite.

Kumite shiai

Jedná se o jiu kumite, které je chápáno jako sportovní zápas simulující boj dvou protivníků na život a na smrt dle pravidel příslušné světové federace karatedo za účelem v tomto zápase zvítězit. Průběh a místo soutěže jsou řízeny soutěžním řádem.

« červenec 2019 »
Po18152229