Jiu kumite - Randori

Jiu znamená v překladu „volný". Tímto překladem je prakticky kumite jasně určeno. Ve volném zápase nejsou pevně stanoveny postoje, ve kterých se kumite realizuje, rovněž tak nejsou určeny ani techniky ani pásma, na která je útok veden. Vzhledem k tomu, že se nejedná o střet útočníka a obránce z období jutsu, bývá průběh jiu kumite omezován pravidly sportovního zápasu příslušné mezinárodní federace karate, ve které jsou karaokové organizováni. Jedná se hlavně o používání nebezpečných či nekontrolovaných technik a útoků na vitální body protivníka. Z toho vyplývá, že i když jsou údery a kopy používané v jiu kumite prováděny s absolutním nasazením a dynamikou, musí být realizovány s takovou mírou kontroly, která nezpůsobí protivníkovi vážné zranění. Z toho důvodu by se mělo k praktikování jiu kumite přistupovat až po absolvování průpravy v řízených formách kumite.

Randori

Randori můžeme chápat jako jistou tréninkovou formu jiu kumite, ve které se procvičují dovednosti získané z řízených forem kumite. Intenzita boje v randori je zpočátku nízká a je závislá na technické vyspělosti jeho účastníků. Karatekové při randori simulují situace, které mohou nastat v průběhu sportovního zápasu v karatedo, případně tyto situace i několikanásobně opakují. Průběh randori bývá mnohdy zastavován z důvodu vyjasnění taktiky vedení boje nebo kvůli vysvětlení pravidel sportovního zápasu. Z těchto důvodů mohou být jednotlivým účastníkům přidělovány úkoly, jakým způsobem vést boj simulovaných situacích.

« červenec 2019 »
Po18152229