Jiu ippon kumite

Jiu ippon kumite je jedna z nejvyšších forem řízeného kumite a lze jej charakterizovat jako jednu z posledních přípravných forem před volným zápasem Jiu kumite. Techniky útoku i obrany jsou dokončovány v základních postojích karatedo. Na rozdíl od předchozích forem řízeného kumite nezačíná tato forma v pevných postojích v zápasové vzdálenosti, ale provádí se přibližováním útočníka (tori) k ubránci (uke) formou přemisťování v bojovém postoji kamae. Při zahájení kumite jsou tori a uke od sebe vzdáleni na mimokontaktní vzdálenost maai. Jakmile se tori ocitne v kontaktní vzdálenosti, provede z postoe kamae jednu stanovenou razantní dynamickou a kontrolovanou techniku na určené pásmo obránce s došlapem do postoje realizovaného ve formě kihon.

Uke reaguje na útok toriho ústupem vzad, nebo únikem stranou s provedením obranné techniky, po které realizuje v co nejkratší době útok na bodované pásmo na těle toriho s došlapem do postoje realizovaného ve formě kihon. Ihned po dopadu techniky se tori a uke stahují zpět do postoje kamae tak, že stažení je dokončeno v mimokontaktní vzdálenosti.

Význam jiu ippon kumite pro útočníka:

• v průběhu přibližování se k obránci získává útočník cit pro vhodnou kontaktní vzácnost pro realizaci efektivního útoku
  • po dokončení útočné akce následuje nácvik odstoupení od soupeře do bezpečné vzdálenosti

Význam jiu ippon kumite pro obránce:

• obránce se učí zahájit obranu v okamžiku zahájení útoku protivníka
  • obránce se dále učí taktiku přibližování se k útočníkovi s cílem donutit ho k útoku
  • po odblokování útoku a následné útočné akci následuje nácvik odstoupení od soupeře do bezpečné vzdálenosti

Základní techniky útoku a obrany jsou tyto:

• jodan-zuki a age-uke
  • chudan-zuki a soto-uke