Gohon kumite

Gohon kumite je jedna ze základních forem řízeného střetu. Celý průběh kumite je prováděn v postojích karatedo realizovaných ve formě kihon. Útočník (tori) zaujme výchozí útočný postoj v efektivní útočné vzdálenosti maai. Následně provede razantní, dynamický a kontrolovaný útok předepsanou technikou na určené místo obránce (uke) v základních postojích 5x za sebou. Výchozí postoj obránce (uke) je shizentai nebo heiko-dachi, ze kterého reaguje na útok útočníka (tori) ústupem vzad do základního postoje s provedením obranné techniky 5x za sebou. Po provedení páté obranné techniky realizuje obránce útok na bodované pásmo na těle útočníka.

Význam gohon kumite pro útočníka:

• zaujmutím výchozího postoje se útočník učí určit efektivní útočnou vzdálenost maai od soupeře
  • opakovaným útokem se útočník učí rychlé přemisťování v postojích karatedo

Význam gohon kumite pro obránce:

• obránce se učí reagovat až na pohyb útočníka
  • obránce se při provádění ústupu vzad učí nalézt efektivní vzdálenost od soupeře maai na provedení útoku po páté technice bloku.

Alternativou je Sanbon kumite, které je prakticky shodné s tím rozdílem, že útočné i obranné techniky se provádějí 3x.

Základní techniky útoku a obrany jsou tyto:

• jodan-zuki a age-uke
  • chudan-zuki a soto-uke